خوردن برخی مواد غذایی کمک می‌کنند تا بهتر به خواب رفته و خوابی آرام داشته باشیم، پس سعی کنید از خوردن مواد غذایی که سبب اختلال در خواب می‌شوند اجتناب کنید تا خواب بهتری داشته باشید.

شیر گرم یکی از مواد غذایی است که می تواند به طور معجزه آسایی در بهترخوابیدن کمک کند. مواد لبنی، حاوی ترکیباتی به نام تریپتوفان هستند که در بخواب رفتن موثرند. مواد غذایی مانند موز، انواع تخم‌ها (کدو آفتابگردان و …)، عسل و تخم مرغ. مواد غذایی کربوهیدرات دار اگر همراه با محصولات لبنی مصرف شوند سبب افزایش میزان تریپتوفان در خون شده و در نتیجه راحتتر می‌خوابیم. بنابراین صرف یک فنجان شیر و کورن فلکس و یا ماست و دوغ و یا نان و پنیر قبل خواب موثر است.

 

معده کاملا خالی برای خوابیدن مناسب نیست و سعی کنید قبل از خواب غذای سبک میل کنید، زیرا معده کاملا پر هم سبب افزایش فعالیت دستگاه گوارش شده و نمی‌توانید راحت بخوابید. مصرف غذاهای چرب به هنگام وعده شام نه تنها سبب چاقی می‌شود بلکه سبب اختلال در خواب شبانه می‌شوند. مواد غذایی حاوی کافئین هم می‌توانند سبب اختلال خواب شبانه شوند. مصرف کافئین حتی به میزان کم می‌تواند سبب اختلال در خواب شود. انواع شکلات (حاوی کاکائو)، کولاها، چای و حتی قهوه بدون کافئین می‌توانند در خواب شبانه اختلال ایجاد کنند. برای اینکه به هنگام شب دچار مشکل نشوید، و راحتتر به خواب بروید از مصرف مواد کافئین‌دار ۴ تا ۶ ساعت قبل از خوابیدن خودداری کنید.

 

بعضی از داروها حاوی کافئین می‌باشند مانند داروهای مسکن که برای کاهش درد مصرف می‌شوند،یا قرص‌هایی که برای کاهش وزن استفاده می‌شود، داروهای مدر (ادرارآور) و همچنین داروهای سرماخوردگی میزان کافئین موجود در این داروها حتی از کافئین موجود در یک فنجان قهوه هم بیش‌تر است. مصرف الکل هم می‌تواند سبب اختلال در خواب شبانه شود. مصرف مواد الکل دار قبل از خواب می‌تواند سبب تعریق به هنگام خواب، کابوس شبانه، سردرد و بیدار شدن های مکرر شود.

 

خوابیدن بلافاصله پس از صرف شام می‌تواند سبب مختل شدن خواب شب شود. خوابیدن با معده پر و مصرف مواد غذایی پرچاشنی و بسیار تند علاوه بر اینکه سبب تپش قلب می‌شود از خوب خوابیدن هم جلوگیری می‌کند. سعی کنید وعده شام حداقل ۴ ساعت قبل از خوابیدن باشد.

 

مواد غذایی حاوی پروتئین فراوان مانند استیک و بیفتک و… انتخاب مناسبی برای وعده شام نیستند، زیرا مواد غذایی پروتئین‌دار و همچنین غذاهای پرچربی دیرتر در دستگاه گوارش هضم می شوند و می‌توانند سبب اختلال در خواب شوند.

سعی کنید آب و مایعات را در طول روز بنوشید و از ساعت ۸ به بعد مصرف نوشیدنی‌ها را کاهش دهید. زیرا بیدار شدن و رفتن به دستشویی از خواب عمیق و راحت جلوگیری می‌کنند.

نیکوتین موجود در سیگار هم مانند کافئین ماده محرک بوده و خواب شبانه را مختل می‌کند. بنابراین قبل از خوابیدن سیگار نکشید و همچنین اگر در نیمه شب بیدار شدید از کشیدن سیگار خودداری کنید.

 

منبع:webmd